Güvenlik Sistemleri Keşif Formu
Yangin algilama sistemleri analog adresli yangin alarm sistemleri konvansiyonel yangin alarm sistemleri gazli sondurme sistemleri
NEUTRON slayt
diafon
crow alarm kampanya cctv kamera guvenlik sistemleri
Samsung
Biris Güvenlik Online Destek
Ziyaretçi Sayacı
Online : 0
Bu Gün Tekil : 1
Bu Gün Çoğul : 46
Dün Tekil : 1
Dün Çoğul : 45
Toplam Tekil : 51485
Toplam Çoğul : 291136
IP Adresiniz :
93.89.232.254
IP Kameralar

IP Kamera

 

Bir çok kullanıcı,canlı ve kaydedilmiş kamera görüntülerine istediği yerden erişip,istediği zaman izlemek istiyor. Elektronik sistemlerin birbirleri ile sorunsuz haberleşebilmesi ve maksimum tasarufu, IP Kameralar ve IP teknolojisini vazgeçilmez hale getirmiştir.

 

IP tabanlı CCTV sistemleri,temel olarak standart anolog CCTV sistemlerine benzerlik göstrir.Bu temel benzerlik dışında kilometrelerce koaksiyel kabloların kullanılması yerine,kablolu ve kablosuz bilgisayar ağları veya internetin kullanılmasını sağlamıştır. Kullanıcıların mevcut anolog kapalı devre televizyon (CCTV) sistemlerini sadece encoder ve decoder ilavesi yaparak IP tabanlı gözetleme sistemlerine geçiş yapmaları mümkündür. Böylece kullanıcılar; tesislerine IP kameralar,Dijital kaydediciler,PC ler ve sunucular ilave ederek sistemlerini istedikleri oranda genişletme imkanına kavuşmaktadırlar. IP Kameralar,artık daha geniş seçeneklerde temin edilebilmektedir. Daha önceki yıllarda büyük band genişliklerine ihtiyaç duyan bu sistemler,gelişen teknoloji ile birlikte hem daha az band genişliğinde çalışabilmekte hem de encoder/decoder üzerinden yapabileceğiniz band genişliği sınırlamaları ile mevcut TCP/IP network yapısında bile kullanılmaktadır. IP Kameralar,dünyanın neresinde olursanız olun istediğiniz anda internetden veya cep telefonundan bağlanılarak izleyebileceğiniz oldukça esnek bir yapıya sahiptir.

 

NVR yani Network Video Recorder,Kısaca;Anolog Kamera sistemlerinde kullanılan kayıt yapısının network platformunda  kullanılan şeklidir. NVR lar network tabanlı kamera sistemlerinin kayıt altına alınmasında veya şehir güvenliği gibi bölümlenmiş sistemleri tek bir kayıt platformuna toplama gibi çözümlerde kullanılabilir.Hatta anolog sistemler IP tabanlı sistemlere çevrilerek NVR ların performansından faydalanılabilir.DVR ile arasındaki en önemli iki fark DVR lar anolog sistemlerin kayıt ihtiyacını giderirken NVR lar ile IP tabanlı bir sistemin kayıt ihtiyacı giderilmektedir,ayrıca NVR larda kayıt kapasitesi daha esnek ve uzun süreli olarak karşımıza çıkmaktadır. NVR hem teknoloji olarak yeni hemde DVR a göre daha üstün özelliklere sahiptir.

 

 

 

ONVIF STANDARTI

 

Sayısal kameraların geliştirilmesi ve bu kameraların aktif olarak kapalı devre gözetim sistemlerinde kendine yer bulmasıyla birlikte IP kamera üreticilerinin sayısı her yıl katlanarak artmaya devam ediyor. Bu gelişme devam ederken uygulama firmaları farklı marka IP kameraları aynı sistemde kullanabilmenin hayalini kuruyor.

 

Uzun yıllardır kullanılmakta olan ve adresleme yapılmaksızın uçtan uca bağlantı yapılarak kullanılabilen geleneksel analog kameraların kuşkusuz bugün hala geniş çapta pazar payı var. Tabi yakaladığı görüntüyü kendi üzerinde sıkıştırarak yayınlayan dijital kameraların da kullanımı günden güne artıyor. Bu artış standartlaşma ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Uygulayıcıların bu yeni teknolojiye olan adaptasyon sürecinde eğitim de yüksek öneme sahip fakat yeni sistemlerde kullanılacak olan alt yapının hatta kullanılacak kabloların bile farklı olması uygulayıcıları zorluyor. Ancak önceki nesil CCTV kameraların IP kameralara göre belki de en önemli farkı piyasadaki farklı marka kameraların aynı sistemde sorunsuz çalışabiliyor olması.

 

Aslında IP kamera üreticilerinin her birinin kendi standartları var ve yaygın olarak yazılımcı firmalar bu standartları kendi geliştirdikleri yazılıma ekleyebiliyorlar. Pek çok IP kamera markasının görüntülerinin yorumlanması için gerekli sürücülerin bu yazılımlarda toplanmasıyla beraber sisteminiz artık markadan bağımsız bir hale geliyor. İster VITECS, ister Samsung, ister AXIS pek çok bilinen marka aynı yazılımda buluşabiliyor. İleride yapılacak eklemelerde de kullanıcılar farklı marka kameraları eski kameralarını değiştirmek zorunda kalmadan mevcut sistemlerine dahil edebiliyorlar. Bununla birlikte geleneksel bir bakış açısı da sistemi tamamen bilgisayar tabanlı hale getiren bu yazılımsal çözümlere karşı çıkıyor. Yani network kayıt cihazlarının da farklı marka IP kameraları desteklemesi bekleniyor.

 

Bu noktada ilk defa resmi olarak 25 Kasım 2008’de AXIS, Bosch ve Sony markalarının öncülüğü ile kurulan ONVIF organizasyonu özellikle IPCCTV sistemlerinde dünya çapında bir standart belirlemeye çalışıyor. Başlarda çok mümkün görülmeyen bu standartlar geçen 3 sene de sayıları 300’ü bulan üreticinin katılımıyla birlikte gittikçe daha fazla markanın ürettiği ürünlerde çekirdek teknolojiyi oluşturuyor. Sadece IP kamera ve kayıt cihazı üretimi yapan firmalar değil; yazılım firmaları ve hatta diğer IP tabanlı güvenlik sistemi üreticileri de bu organizasyona üye oluyor.

 

Organizasyonun üyelik yapısı ise 3 aşamadan oluşuyor. Organizasyonda ONVIF normlarını belirleyen tam üyelerin bulunduğu ilk grubun sayıları kısıtlı ve şu an için en çok bilinen markalar bu grupta. İkinci grupta tam üyelik süreci devam eden markalar bulunuyor. Sayıları şu an için 275 olan üçüncü grupta ise belirlenmekte olan standartları kullanan kullanıcı statüsündeki markalar yer alıyor. Günümüzde IP güvenlik sistemi üreticilerinin büyük bölümünü kapsayan ONVIF’in üye sayısındaki artış hızı yavaşladı. Ancak yalnızca 3 marka ile başlayan ONVIF, 2009 yılında yani kuruluşundan yalnızca 1 yıl sonra 100 üyeyi aşarak aslında üreticilerin de ortak platforma karşı olmadıklarını göstermişti.
Organizasyonun katılıma açık olması ve belirlenen standartları belirli kategoriler için paketler halinde web sitesi üzerinden paylaşması üreticilere büyük kolaylık sağlıyor ve henüz üye olmayan üreticiler; hatta kullanıcılar bile bu standartlara ulaşabiliyor ve organizasyonu gözlemleyebiliyor. Mevcutta genel olarak 10 farklı kategori için üyelerin geliştirecekleri ürünlerde kullanmaları beklenen standartlar mevcut. Organizasyon 2010 yılında yayınladığı 2. sürüm ile gene aynı yıl ONVIF uyumluluğuna sahip ürünlerin sayısını 600’e kadar yükseltmeyi başardı.

 

Türkiye’de dağıtıcı ve uygulayıcı firmalar da bu oluşumu gözlemliyor ve merak ediyor. Uygulayıcıların bu anlamda dikkat etmeleri gerekenler ise şöyle:
Projelendirilen sistemlerde ürün seçimi safhasında satın alınacak üründe ONVIF logosunun aranması gerekir. Bir markanın ONVIF üyesi ya da kullanıcısı olması, markanın tüm ürünlerini ONVIF normlarına uygun olarak geliştirdiği anlamına gelmez. Bu markaların önceliğinde olan bir durumdur ve ortak platforma bulunmak istedikleri katkı nispetinde uyumlu ürün geliştirirler. ONVIF henüz kullanıcılara tüm ürünlerinde bu standartlara uymaları için yükümlülük getirmiyor. Ancak organizasyona tam üye olan markaların geliştirdiği yeni ürünleri ONVIF logosuyla üretmesi bekleniyor.

 

Bir diğer nokta ise iki farklı markadan IP kameranın ONVIF logosunu taşıması bu iki kameranın birlikte çalışabilmeleri için yeterli olmayabilir. Örneğin bu iki kameradan birinin kutu içeriğinden çıkan kayıt yazılımının diğeriyle uyumlu olma olasılığı neredeyse yok denecek kadar azdır. Yani hem görüntüleme birimlerinin hem de kayıt birimlerinin ONVIF uyumluluğu olmalı.

 

Son kullanıcıların ise satın alacakları sistemle ilgili dikkat etmeleri gerekenler şöyle:
Ticari kaygılarla birbirlerinin kayıt cihazlarını, kayıt yazılımlarını desteklemeyen IP kameralar yüzünden olası bir ilavede ya da uygulayıcı firmanın değişmesi durumunda eski kameraların da değişimi gündeme geliyor. Bu durum özellikle maliyeti daha yüksek olan IP kameralar söz konusu olduğunda son kullanıcıyı zor durumda bırakıyor. Bu sebeple son kullanıcının uygulama firmalarına teklif edilen ürünlerin ONVIF uyumlu olup olmadığını, başka hangi uyumlulukları olduğunu sormaları geleceğe dönük bir yatırım olacaktır. Kesinlikle mevcutta çalışan her analog ya da IP sistemin değerlendirilebileceği bir yol vardır.

 

Biris elektronik güvenlik sistemlerinin ürün portföyünde bulunan NEUTRON, VITEC ve SAMSUNG marka IP sistemlere ilişkin bütün yeni nesil ürünler, üreticilerinin ONVIF tam üyesi olması dolayısı ile bu standartı tam desteklemektedir.

 

Geleneksel CCTV üreticilerinin dönemindekine göre çok daha fazla rekabetin olduğu günümüz teknoloji piyasasında standartlaşma belki de tekel firmaların olmaması sebebiyle pek mümkün durmuyor ama kim bilir belki gelecekte tüm IP kameralar aynı sistemde basitçe ve sorunsuzca çalışabilir.

 

IP Kameralar

İçeriği Görüntüleyebilmek için Adobe Flash Playerı yükleyin.

Get Adobe Flash player