Güvenlik Sistemleri Keşif Formu
Yangin algilama sistemleri analog adresli yangin alarm sistemleri konvansiyonel yangin alarm sistemleri gazli sondurme sistemleri
NEUTRON slayt
diafon
crow alarm kampanya cctv kamera guvenlik sistemleri
Samsung
Biris Güvenlik Online Destek
Ziyaretçi Sayacı
Online : 0
Bu Gün Tekil : 1
Bu Gün Çoğul : 27
Dün Tekil : 1
Dün Çoğul : 45
Toplam Tekil : 51485
Toplam Çoğul : 291117
IP Adresiniz :
93.89.232.254
CCTV Kamera Güvenlik Sistemleri

CCTV Nedir?

 

CCTV kelimesi ingilizce “Closed Circuit Television”, yani kapalı devre televizyon manasına gelmektedir. Görüntülü güvenlik sistemleri, CCTV sistemleri olarak adlandırılmaktadır. Kapalı devre denmesinin nedeni, görüntülerin sistem içerisinde kalması, herhangi bir yere görüntü nakli yapılmamasından dolayıdır. Kapalı Devre Televizyon (CCTV) kavramı, kullanım alanları, unsurları ve yararları hakkında giriş bilgiler sunulmaktadır. CCTV hakkında temel bir kavrayış edinmek ve emniyeti sağlamada, güvenliği arttırmada ve hırsızlığı önlemede nasıl bir rol oynayabileceğini öğrenmek isteyenlere yönelik olarak hazırlanmıştır. 

CCTV teknolojisindeki gelişmeler sonucunda video ile gözetim, günümüzde mevcut olan en değerli korunma, güvenlik ve yönetim aracı halini almıştır. Mağazalar hırsızları ve dürüst olmayan çalışanları izlemek, asılsız kaza iddialarına karşı kanıt toplamak ve birbirinden yüzlerce kilometre uzaklıkta olabilen mağazalarda sergilenen malları gözetim altında tutmak için CCTV sistemlerinden yararlanmaktadır. İmalatçılar, hükümetler, hastaneler ve üniversiteler ziyaretçilerin ve çalışanların kimliğini tespit etmek, tehlikeli çalışma bölgelerini izlemek, hırsızlığa karşı korunmak ve bina ve park alanlarında güvenliği sağlamak için CCTV sistemleri kullanmaktadır. Teknolojinin mümkün kıldığı ölçüde CCTV sistemleri için yeni kullanım imkanları da doğmaktadır. Korunma ve güvenlik alanındaki faydaları dikkate değerdir. 

Ancak, şunu da akılda tutmak gerekir ki CCTV sistemleri kendi başlarına bir koruma sağlamazlar. Sistemi kullanan kişiler onun kapasitesi hakkında bilgi sahibi, kullanımında vasıflı olmalı ve kameraya yakalanan görüntü ve olaylara derhal tepki verebilmelidir. Tüm video sistemlerinde olduğu gibi teçhizat seçimi kullanıcının isteklerine göre belirlenmektedir. Güvenlik personeli ve karar verme yetkisine sahip olan diğer kişiler teçhizat satın almadan ve kurmadan önce amaçlarını ve CCTV sistemlerin tesisi edileceği ortamları analiz etmelidir. Ayrıca, neyi hedeflediklerini bilmelidirler : geniş alanları (oto parklar) mı, yakın görüntüleri mi (otomobil plâkaları), hareketsiz görüntüler mi (garaj kapıları), hareketli görüntüler mi (hareket halindeki taşıt araçları), sürekli video kaydı mı yoksa sadece belirli zamanlarda ya da alarm durumunda mı kayıt gerektiği konusunda karar vermelidirler.Sürekli gelişen CCTV sistemleri eskiye nazaran daha ucuz oldukları için kullanımı oldukça yaygınlaştı.  

1- Kameralar
2- Lensler
3- Monitörler
4- Dvr Kayıt Cihazları
5- Pan-Tilt Üniteleri
6- Quadlar
7- Switcherlar
8- PC kartları

Kameralar: CCTV sistemlerinin en temel bileşenleridir. Her çeşiy ebat ve özellikte kamera üretilmektedir. Temelde iki tür kamera çeşidi vardır, Analog kameralar ve Dijital kameralar. Her iki kamera tipinin de kablolu ve kablosuz versiyonları mevcuttur. Kamera’larda teknik özellikleri belirleyen iki ana bileşen, görüntü sensörü ve kullanılan DSP Chip’tir. Görüntü sensörü olarak CCD veya CMOS Sensör kullanılır. CCD Sensörler CMOS’lara göre daha kaliteli görüntü verir, fiyatı daha pahalıdır, üretimi zordur. CMOS sensör’lerin ise görüntü kalitesi daha düşük, fiyatı uygun ve üretimi de kolaydır.

Lensler: Kameralara takılan, görüntü ışınları toplayıp sensörün üzerine düşürmeye yarayan optik malzemedir. Lenslerin bir çok çeşidi vardır. Temel birkaç tanesini sayalım, fixed lens, Vari-Focal lens, ve auto iris lens. Kameranın görüş açısını belirlerler.

Monitörler: Sistemdeki canlı veya kayıt görüntülerini izlemek için kullanılırlar. Genelde kayıt cihazına, switcher’a yada Quad cihazına bağlanırlar. Sistemde kullanılması zorunlu değildir. Nitekim PC tabanlı sistemlerde analog monitor kullanılmaz. Analog monitör yerine normal bir televizyon da bağlanabilir.

Kayıt Cihazları: Eskiden VHS kasetlere kayıt yapan multiplexer denilen cihazlar vardı. Gününüzde artık kullanılmadığı için anlatmayacağız. Artık Stand-alone DVR olarak adlandırılan dijital kayıt cihazları kulanılıyor. Bu cihazlara HDD, CD-RW, DVD, USB Bellek takılabildiği gibi bir çoğunun network desteği ve uzaktan kumanda seçeneği mevcut. Standalone DVR’ların teknik özelliklerini belirleyen parametreler şunlar; Kamera giriş sayısı, Video çıkış sayısı, Ses dinletme / kaydedebilme özelliği, Network özelliği, VGA monitör bağlantısı, izleme ve kayıt hızları (FPS). Sıkıştırma tekniği, bağlanabilen HDD ve diğer yedekleme cihazlarının sayısı vs.

Quadlar: Girişlerine bağlanan 4 adet kamera görüntüsünü , tek ekranda 4 adet kamera görüntüsü olacak şekilde birleştirip çıkışına aktaran cihazlara quad denir. Renkli, S/B ve sesli versiyonları mevcuttur. Çıkışı bir monitöre bağlanarak 4 kamera tek ekrandan izlenebilir

Pan-Tilt Üniteleri: Üzerine kamera monte edilen bu motorlu ünite sağa sola (pan) ve yukarı aşağı dönebilme kabiliyetini sahiptir, kontrolü uzaktan kablo bağlantısı ve kontrol cihazıyla yapılır. Kamerayı istediğiniz noktaya döndürmeye yarar.

Switcherlar: Bu cihazların belirli sayıda kamera girişleri ve 1 yada 2 adet çıkışları vardır, istenilen sırayla veya otomatik olarak giriş görüntülerini çıkışa aktarır. Görüntülerin ekranda kalma süresi ayarlanabileceği gibi, sadece tek bir kamera sabit olarak izlenebilir de. Sadece izleme yapılan sistemlerde kullanıma uygundur.

PC Kartları: PC DVR kart olarak adlandırılan bu kartlar, görüntüleri bilgisayardan izleyebilme ve bilgisayara kaydedebilme imkanı sunarlar. Beraberlerinde izleme yazılımlarıyla birlikte gelirler. Değişik izleme hızlarında ve sıkıştırma formatlarında kart versiyonları mevcuttur.

 

Teknik Terimler

 

Day/Night: Kameranın görüntü sistem rengini belirler.Day&Night ifadesi kameranın gündüz ve gece ayrı modlarda çalıştığını ifade eder. Gündüz renkli gösterimdedir gece ise ışık seviyesinin düşmesiyle siyah beyaz  modda çalışmasını sağlamaktadır. Doğru bir Day&Night kamerasının Rezulasyon ve Lux değerleri ayrı ayrı verilir. Bu değerlerde ürünün elektronik ortamda testlerinin tam olarak yapıldığını gösterir ve Infrared Filtresi yani gece ve gündüz değerlerinin tam olduğunu göstermektedir. Bu testler üretici firmalara  ek test maliyetleri getirmektedir. Eğer bu değerler Day&Night olduğu bildirilip tek değer verildiyse de teslerin eksik yapıldığını ama belirtilen değerlere ulaşabileceğini bildirir. Yani infraret filtre si yok anlamındadır. D&N : 480TVL(Color) 0,05 Lux F1.2(Color) / 520TVL(B&W) 0,01 Lux F1,2 (B&W) değerleri ile ifade edilir.

IR Kamera: IR nin açıklaması aydınlatmanın yeterli olmadığı veya aydınlatma uygulanacak alanlardı. Bu bu gibi ortamlar için Ir teknolojisi ile kamera birleştirilerek IR kameralar yoğunlukla uygulanmaya başlamıştır. Ir Kameraların kullanım alanları dış mekanlar olduğu için Water prof özelliğiyle birlikte dış mekanlar için ideal çözümler getirmiştir. Ir kameralar Ir led sayılarında ve görüş mesafelerinde değişkenlikler göstermektedir. 22 adet Led 15 mt. Mesafe gibi değerleri vardır. Led sayısı çoğaldıkça uzağı görebilmeli mesafesi o oranda daha da iyi olmaktadır.

CCD: Bu çoğu zaman entegre devre, “çip” ya da “imager” adıyla da anılır bir aktı hal yarı iletken görüntüleme cihazıdır. Katı hal kameralar kimi zaman CCD kamera olarak da adlandırılır.

Çözünürlük: Bir kamera ya da televizyon sisteminin ayrıntılı üretebilme yeteneğinin ölçüsü. Tipik olarak, iyi tanımlanabilir şekilde üretilebilen piksel sayısını ifade eder. Değer ifadesi 420 TVL 480 TVL gibi ifade edilir. Değer ne kadar çok büyüdükçe kamera görüntü kalitesi artmaktadır.

Pixel:  Resim öğesi. Bir ekranda ayrıntılı gösterebilen en küçük CCD çip hücresi ya da alanı. Piksel sayısı ne kadar yükselse çözünürlük de o kadar yüksektir. CCD sensörün yatay ve dikey çizgilerinin aralıklarını gösterir. Bu çizgiler ne kadar sık olursa görüntü o kadar iyi işlenir ve netlik artar. 795(H)x596(V) rakamları ile değişken olarak ifade edilir.

Çözünürlük (yatay): Bir görüntünün yatay yönde çözümlenebilir detay miktarıdır. Genellikle, resim yüksekliğine eşit mesafede görülebilen sırasıyla siyah ve beyaz ayrık dikey hat sayısıyla ifade edilir.

Çözünürlük (dikey): Bir görüntünün dikey yönde çözümlenebilir detay miktarıdır. Genel olarak bir resim içerisinde teorik olarak görülebilen sırasıyla siyah ve beyaz ayrık yatay hat sayısı olarak ifade edilir.

Lux: Işık yoğunluğunu ölçmekte kullanılan bir ölçü birimidir. 1 lux altı ve üstü olarak ifade edilir.  1‘in altındaki değerler kameranın ışık hassasiyetinin iyi olduğunu göstermektedir. 0.001 , 0.05 , 1, 2 gibi artış ve eksilme gösteren değerlerle ifade edilirler. F – STOP : F numarası ve F sistemi de denir. Bir merceğin ışık geçirgenlik hızını veya kapasitesini ifade eder. Merceğin odaksal uzunluğunun çapına bölünmesiyle hesaplanır . Lux değeri ile birlikte 0.001 lux F1.2 ile ifade edilir.

Infared (IR): Aydınlatmanın yetersiz olduğu veya aydınlatma uygulanamayacak alanlarda CCD kameralara gece görüşü tanımak amacı ile tasarlanmıştır. Day-Night (Gündüz Renkli-Gece S/B modu ) özelliğine sahip kameralar insan gözünün göremediği Kızılötesi IR ledler ile sadece CCD’nin algılayacağı bir aydınlatma oluşturarak gece görüşü sağlamaktadır.

Desibel dB: Temel olarak, iki sinyalin gürüntü oranını belirleyen ölçüdür. Sistem kullanımında ise, iki sinyalin genel empedans üzerinden ölçülen voltaj oranıdır. 48 db veya 50 db değerleri vardır. Değer yükseldikçe sinyal gönderme oranı daha iyi olur.

Arka Işık Kompanzasyonu (BLC) : Kameranın her türlü çevrede en iyi resim koşuşlarını bulmasını ve gerekli ışık düzeyi otomatik olarak vermesini sağlar. Böylece daima net bir resim en ince ayrıntı ve mükemmel ışık kontrası elde edilir. Bu işlem kamerada elektronik olarak gerçekleşir.

Otomatik Kazanç Kontrolü (AGC): Önceden belirlenmiş değişken bir giriş-çıkış aralığında sabit bir çıkış voltajı düzenlemek üzere anfi kazancını otomatik olarak kontrol etmeye yarayan bir devredir.

Oto Balans (Auto White Balence): Görüntünün siyah-beyaz alanlarındaki renk dengesinde meydana gelen hataları belirlemeye yarayan bir sistemdir. Düzeltme için ihtiyaç duyulduğu takdirde kırmızı ve mavi sinyallerin her ikisinde de siyah ve beyaz seviyelerini otomatik olarak ayarlar.

Otomatik Parlaklık Kontrolü (Automatic Brightness Control): Görüntü cihazlarında, ortam ışığını işlevsel alarak, cihazın parlaklık seviyesini kontrol eden ve kendi kendine çalışan bir mekanizmadır.

Otomatik Işık Kontrolü (Automatic Light Control): Algılayıcı bir cihazın yüzüne vuran ışık oranının sahne parlaklığı işlevsel alınarak otomatik olarak ayarlanmasıdır.

Elektronik Shutter (Elektronic Shutter) EAS: Sensöre 1/60 saniyeden daha düşük bir entegrasyon (ışığın) zamanını kontrol etme imkanı verir. Örnek: Yürüyen bir trafiğin durma hareketi. 1/50 (1/60)-1/100000 sec diye ifade edilir.

Ekran Üstü Menü (OSD): Tüm fonksiyonlar kameranın menü tuşuna basılarak ekran üzerinden seçilebilir değerlerle kolaylıkla yapılmasını sağlamaktadır.

S/N Oranı (S/N Ratio ): Gürültü veya karlanma karışımı ve kullanılan televizyon sinyali arasındaki oran.

CCTV Kamera Güvenlik Sistemleri
CCTV Kamera Güvenlik Sist.
CCTV Kampanya
CCTV Kamera Güvenlik Sist.
CCTV Kampanya
CCTV Kamera Güvenlik Sist.
CCTV Kampanya
CCTV Kamera Güvenlik Sist.
CCTV Kampanya
CCTV Kamera Güvenlik Sist.
CCTV Kampanya

İçeriği Görüntüleyebilmek için Adobe Flash Playerı yükleyin.

Get Adobe Flash player