Güvenlik Sistemleri Keşif Formu
Yangin algilama sistemleri analog adresli yangin alarm sistemleri konvansiyonel yangin alarm sistemleri gazli sondurme sistemleri
NEUTRON slayt
diafon
crow alarm kampanya cctv kamera guvenlik sistemleri
Samsung
Biris Güvenlik Online Destek
Ziyaretçi Sayacı
Online : 0
Bu Gün Tekil : 1
Bu Gün Çoğul : 9
Dün Tekil : 1
Dün Çoğul : 45
Toplam Tekil : 51485
Toplam Çoğul : 291099
IP Adresiniz :
93.89.232.254
Yangın Alarm Sistemleri

Yangın Alarm ve İhbar Sistemleri, fabrika, mağaza, hastane, banka ve kamu kurum ve kuruluşlarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Artık günümüzde daha fazla alanda kullanılmaktadır. Yangın alarm sistemleri Algılama ve ihbar(ikaz) kısmı olarak ikiye ayrılır.

 

YANGIN İHBAR SİSTEMLERİ VE ÖZELLİKLERİ

 

Yangın Alarm Panelleri

  

Analog Adresli Yangın Alarm Panelleri 

Analog adresli yangın alarm panelleri bilgisayar tabanllı akıllı yangın alarm sistemleridir. Bilgisayar yazılımı kullanılarak istenen her türlü otomasyon giriş/çıkış modülleri üzerinden yapılabilmektedir. (Yangın durumunda asansörlerin zemin kata indirilmesi, yangın damperlerinin açılması, yangın fanlarının devreye girmesi ,anons ve sesli ikaz sisteminin çalışması gibi ihtiyaç duyulan ve akla gelen senaryolar yapılabilmektedir) Bu sistemlerde yangın alarmı veren dedektör, buton veya modül üzerinden gelen sinyalleri noktasal olarak göstermektedir.(Genel Müdür Odası Dedektör veya 1 Kat Asansör onu koridor butonu) 1,2,4,8,16 Çevrim (loop) olarak yangın alarm panelleri mevcuttur. 

 

Konvansiyonel Yangın Alarm Panelleri

Konvansiyonel yangın alarm panelleri bölgesel olarak çalışan maliyeti daha düşük ve kullanımı daha kolay panellerdir. Yangın alarmını bölgesel olarak verirler(1 kat gibi) 2,4,8,16,32,64 Bölge olarak yangın alarm panelleri mevcuttur.

 

 

Yangın Alarm Dedektörleri

 

Optik Duman Dedektörleri

Adresli ve konvansiyonel optik duman dedektörleri, IR ışık saçma prensibiyle çalışan bir fotoelektrik duman hücresine sahiptir. Fotoelektrik duman hücresi, büyük partiküllü toz, sinek ve böcek gibi dış etkenlerden etkilenmeyen tasarıma sahiptir.

 

İyonize Duman Dedektörleri

Adresli ve konvansiyonel İyonize duman dedektörleri, rutubet, ortam sıcaklığı vb. değişimlerden etkilenmemesi için çift odacıklı bir iyonizasyon hücresine sahiptir.İyonizasyon hücresinde bulunan birinci oda referans, ikinci oda örnekleme esası ile çalışmaktadır. İyonizasyon hücresi, büyük partiküllü toz, sinek ve böcek gibi dış etkenlere maruz kalmaması için ince tel kafes ile koruma altına alınmıştır.

 

Isı Sıcaklık Artış Dedektörleri

Adresli ve konvansiyonel sıcaklık dedektörü, sıcaklığa duyarlı termistör vasıtasıyla sıcaklığı algılamaktadır. 30°C, 45°C, 60°C, 75°C ve 90°C algılama kapasitesine sahip modelleri bulunmaktadır. Ortam sıcaklığı bu değerlere gelmesi ile alarm verirler. Dedektör kafesi ortamdaki sıcaklığa hızlı bir biçimde cevap verecek şekilde tasarlanmıştır. Adresli ve konvansiyonel sıcaklık dedektörü, sıcaklığa duyarlı termistör vasıtasıyla sıcaklığı algılamaktadır. Sabit sıcaklık dedektörü veya sıcaklık artış hızı dedektörü olarak çalışabilmektedir. Dedektör kafesi ortamdaki sıcaklığa hızlı bir biçimde cevap verecek şekilde tasarlanmıştır.

 

Multisensör Duman + Isı Dedektörleri

Adresli ve konvansiyonel multisensör, IR ışık saçma prensibiyle çalışan bir fotoelektrik duman hücresine ve sıcaklığa duyarlı termistöre sahiptir. Fotoelektrik duman hücresi, büyük partiküllü toz, sinek ve böcek gibi dış etkenlerden etkilenmeyen tasarıma sahiptir. Multisensör kafesi ortamdaki dumana ve sıcaklığa hızlı bir biçimde cevap verecek şekilde tasarlanmıştır

 

Beam Işın Dedektörü

Adresli ve konvansiyonel beam ışın dedektörü Depo, alışveriş merkezleri gibi büyük alanlara sahip yerlerde lazer ışınlarıyla dumanı algılamak için dizayn edilen, modern bir dış görünüme sahip ve yüzey montaj üretim tekniği ile üretilen ışın tipi duman dedektörüdür.Maxlogic Işın (Beam) tipi duman dedektörü alıcı ve verici olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır. Bu iki parça birbirine bakacak şekilde 5-100 metre arasında bir mesafe ile yerleştirilirler. Yangın esnasında çıkan duman alıcı üzerine düşen kızıl ötesi (infrared) ışık miktarını azaltır. Bu azalma elektronik olarak yangının varlığını belli eder. Dedektörün en önemli özelliği, algıladığı alanı çizgisel olarak korumasıdır. Böylece yangın geniş bir mahale yayılmadan önlenmiş olur. Programlama kolaylaştırıcı butonlar Kirliliğe ve diğer çevre şartlarına kompanze edebilme yeteneği Kolaylıkla ayarlanabilir üç hassasiyet seviyesi (%25, %50 ve %70) Alıcı ve verici arasında kablo gerektirmemesi

 

Yangın Alarm Butonu

Adresli ve konvansiyonel yangın alarm butonları elle aktive edilir.Buton, üzerindeki esnek plastik perdeye veya kıralabilir cam üzerine bastırılarak aktive edilir.Plastik perde yerinden çıktığında normalde plastiğe dayalı duran bir mikro anahtar serbest hale gelerek konum değiştirir ve plastik perde eski konuma getirilene kadar bu durumda kalır. Yangın alarm butonu üzerindeki LED, butonun sorgulanması ve aktive edilmesi durumlarında yanar.

 

Yangın Alarm Sirenleri

Yangın alarm sirenleri yangın alarmı durumunda sesli ve ışıklı ikaz verir. İç ortam ve dış ortam sirenleri mevcuttur.

 

Gaz Algılama Sistemleri

 

Lpg Dedektörü

LPG;bütan ve propan karışımından oluşan,hidrokarbon türevi, patlayıcı gaz sınıfındandır ve havadan ağırdır. Bu nedenle,kaçak esnasında gaz,yer seviyesinde toplanacaktır. Bu durum göz önünde bulundurularak,dedektörler yerden 15-25cm yukarıya ve kaynağının yatay olarak 1-2m uzağına monte edilmelidir. Gaz kaçağı %20 LEL (alt patlama sınırı) Seviyesine gelmeden, LPG dedektörleri sesli ve görsel olarak alarm vermektedir.

  

Doğalgaz Dedektörü

Doğalgaz (metan);hidrokarbon türevi,patlayıcı gaz sınıfındandır ve havadan hafiftir. Bu nedenle,kaçak esnasında gaz,tavana doğru yükselecektir. Bu durum göz önünde bulundurularak,dedektörler tavandan 5-15cm aşağıya ve gaz kaynağının yatay olarak 1-2m uzağına monte edilir. Gaz kaçağı %20 LEL (alt patlama sınırı) seviyesine gelmeden,metan dedektörleri sesli ve görsel olarak alarm vermektedir.

 

Karbonmonoksit Gaz Dedektörü

Karbonmonoksit;zehirleyici (toksik) gaz olmasının yanında,patlayıcı özelliği de olan tehlikeli bir gazdır. Yaklaşık olarak hava ile aynı ağırlığa sahiptir. Bu durum göz önünde bulundurularak,dedektörler yerden 140-150cm yukarıya ve gaz kaynağının yatay olarak 1-2m uzağına monte edilmelidir. Dedektörler;bina dışına,hava akımını önleyecek şekilde dolapların arkasına veya içine,nemli alanlara,soba veya soba gibi yanan bir cihaz üstüne ve sıcaklığın çok yüksek veya çok düşük olduğu yerlere yerleştirilmemelidir. karbonmonoksit konsantrasyonu 50ppm (bir milyon hava partikülündeki gaz partikülü sayısı)seviyesine ulaştığında,karbonmonoksit dedektörleri sesli ve görsel olarak alarm vermektedir. 

 

Yangın Alarm Sistemi Özelikleri

Anons / Alarm Matrix Paneli

Anons / Alarm Matrix Paneli, akıllı adresli yangın alarm sistemleri ile genel seslendirme ve sesli alarm sistemlerinin entegrasyonunu sağlamaktadır.

 

Anons / Alarm matrix panelleri yangın alarm sisteminin ses sistemleri ile entegrasyonunu sağlar.Panel içerisinde dahili güç kaynağı olarak 1 adet “anons güç modülü” ve ses sinyali çıkışını sağlayan 1 adet “anons çıkış modülü” standard olarak kullanılır. Bu modüller haricinde “anons giriş modülü” ve “programlanabilir alarm/ikaz çıkış modülü” kullanımı için anons / alarm matrix panelinde 16 adet modül giriş soketi bulunur. Her bir anons giriş modülüne 4 adede kadar ML-1205 anons modülü bağlanabilir, her bir programlanabilir alarm/ikaz çıkış modülünden 8 adet programlanabilir alarm/ikaz çıkışı alınır. Maxlogic serisi akıllı adresli yangın alarm santralleri ile uyumludur. Sebep/Sonuç senaryosuna dahil edilebilen programlanabilir alarm/ikaz çıkış modülleri ile olay anında (yangın hata vb.) istenilen çıkışların aktif olması sağlanabilir. ML-125XX.A Maxlogic serisi akıllı adresli yangın alarm santrallerindeki dahili anons modülü ile yangın ve/veya acil bir durum olduğunda yetkili kişilerin binanın istenilen bölgesine mevcut anons sistemi üzerinden canlı anons yapabilmesi sağlanır. Alarm / ikaz çıkış modülleri ile yangın ve/veya acil bir durum olduğunda; acil durum mesaj ünitesine önceden kaydedilmiş ses kayıtlarının binanın istenilen bölgesine mevcut anons sistemi üzerinden otomatik anons yapabilmesi sağlanır. Maxlogic akıllı adresli sistem GCU (Gateway Control Unit) Paneli VIP haberleşme protokolü ile üstün çalışma performansı sunan GCU panelleri, supervisor uygulaması ile ve bina yönetim sistemleri ile haberleşmeyi sağlar.

 

GCU paneli, maxlogic akıllı adresli yangın algılama sisteminin supervisor ile ve/veya bina yönetim sistemleri ile haberleşmesini sağlar. GCU paneli, supervisor uygulaması ve/veya bina yönetim sistemleri ile RS-232/RS-485, GPRS, TCP/IP ve Modbus haberleşme modülleri üzerinden iletişim sağlar. Supervisor ile yapılacak iletişimde, yakın mesafeler için RS-232, RS-485, daha uzak erişimlerde ise IP tabanlı iletişimi sağlayan GPRS ve TCP/IP haberleşme modülleri kullanılır. Bina yönetim sistemleri ile yapılacak iletişimde modbus haberleşme modülü kullanılır. GCU paneli, modüler bir yapıya sahiptir. 16 adede kadar genişleyebilen haberleşme modülü kapasitesi vardır. Kullanılacak haberleşme modülleri aynı protokolü içeren haberleşme modülleri olabileceği gibi farklı protokolleri içeren haberleşme modülleri de olabilmektedir. 

 

Yedekli çalışma yapısında, asıl iletişim hattı düştüğünde yedek hat otomatik olarak devreye girer ve ileitşimin kesilmesini engeller. Asıl iletişim hatları birden fazla yedek hat ile yedeklenerek iletişimin kesintisiz bir şekilde devam etmesi sağlanabilir. Tek bir GCU paneli ile maxlogic akıllı adresli yangın algılama sistemi, 16 farklı izleme merkezinden grafiksel olarak izlenebilir ve yönetilebilir. Akıllı adresli sistemin, çevre sistemler ile arasındaki haberleşme tamamen yazılımsal olarak modbus/bacnet haberleşme modülü ile sağlanır. Modbus/Bacnet haberleşme modülü ile tesiste bulunan diğer bina kontrol ve otomasyon sistemleri ile doğrudan bilgi alışverişi yapılır.

 

Supervisor akıllı adresli sistem için grafiksel izleme ve yönetim yazılımı  

 

64 adete kadar santral ve / veya tekrarlayıcı panellerden oluşan network yapısına sahip adresli yangın alarm sistemlerinin bilgisayar ortamından grafiksel olarak izlenmesi ve yönetimi Supervisor; Akıllı adresli yangın algılama sistemindeki yangın ve hata olaylarının, grafiksel olarak izlenmesine ve sisteme kumanda edebilmesine imkan sunan Windows işletim sistemi altında çalışabilen özel olarak geliştirilmiş bir bilgisayar yazılımıdır. Bilgisayar ile yangın alarm santralı arasındaki haberleşme kısa mesafeler için RS-232 veya RS-485, uzun mesafeler için GPRS veya TCP-IP portları ile yapılabilir. Supervisor yazılımınında, internet, LAN veya WAN aracılığıyla farklı bilgisayarlara, supervisor programının eklentisi kurularak, yangın ve hata durumunda otomatik veya el ile mesaj gönderebilmek mümkündür. Akıllı adresli yangın algılama sistemindeki tüm dedektörlerin kirlilik seviyeleri, supervisor ekranından tek tek okunabildiği gibi belli periyotlarda rapor haline de getirilebilir. E-mail ve sms özellikleri ile gın ve hata durumlarında anlık veya belirli bir zamanda rapor bilgisi gönderilebilmektedir. Olay profillerinin oluşturulması ile ilgili kişilere ilgilendikleri olay tiplerinin raporlarını göndermek mümkündü

 

Yangin algılama sistemleri erken algılama ve uyarma prensibine dayanır. Böylece müdahale etmek ve yangını söndürmek aşamaları oldukça kolaylaşır. Yangın çıkmasına sebep olan madde, gaz kimyasalları içeriğine göre üç farklı prensipte tepki verir. Algılama sistemleri de buna dayanır. Bunlar; Duman, Isı ve Alev dir. Her üç tepkiye göre farklı kullanım ve uygulama alanları bulunan dedektör tipleri mevcuttur.

 

Yangın algılama sisteminde yangın alarm kontrol paneli, duman, Isı veya alev dedektörü, yangın butonu, sirenler ve flaşörler bulunur. Bu sayede yangına hızlı müdahale edilebilir ve yangında meydana gelebilecek can ve mal kayıpları en aza indirilebilir.

 

YANGIN KONTROL PANELİ

Bütün dedektörler, sirenler ve butonlar bu panele bağlanır. Sistemin kontrol merkezidir. Ihbarın geldiği bölgeyi gösterir. İçlerinde elektrik kesilmelerine karşı akü grubu bulunur. Alarmın geldiği odayı ya da noktayı tesbit etmek için analog veya elektronik adresli paneller kullanılması gerekir.

 

DUMAN DEDEKTÖRÜ 

İyonizasyon Duman Dedektörleri; Dumanı algılayan bir hücre içindeki iyonizasyon akımının değişiminde algılama yapılır. Ancak radyoaktif madde içermesinden dolayı birçok firma tarafindan üretimleri durdurulmustur. Optik duman dedektörlerinde ise algılama hücresinde bir ışık kaynağı ve bu ışık kaynağının bir alıcısı mevcuttur. Duman bu hücre içine girdiginde ışık dağılır ve algılama gerçekleşir. Isın tipi duman dedektörleri ise diğerlerinden farklı olarak alıcı verici prensibine göre çalışırlar.Bir vericiden yayılan infrared ışık kaynağı bir alıcıya ulaşır. Yangın durumunda oluşan duman bu infrared ışığı kestiğinde algılama durumu oluşur.

 

ISI DEDEKTÖRÜ

Sabit sıcaklık dedektörünün monte edildiği yerdeki sıcaklık belli bir değere ulaştığında algılama yapar. 60' ve 90' çoğunlukta kullanılan tipleridir. Ancak değişik uygulamalar için değişik tipleri de mevcuttur. Sıcaklık artış hızı dedektörü hava sıcaklığın belirli bir zaman aralığındaki artışını ölçerek, bu artışın normalin üzerinde olması durumunda algılama yapar. 

ALEV DEDEKTÖRÜ

Alev dedektörü yangının alev aşamasını görerek algılama yapar. Alevin yapısında bulunan ultraviyole ve/veya infrared ışınımı algılarlar. 

YANGIN BUTONU

Yangın anında, yangın alarmını manuel olarak personel tarafından devreye sokulmasını sağlarlar. Üzerinde bulunan camın kırılarak alarm butonuna basılabilir. Böylece yanlış alarmlar olmaz. 

SİRENLER VE FLAŞÖRLER

Yangın anında çevredekileri uyarmak amacıyla kullanılırlar. Sesle uyarmak için sirenler görsel uyarı içinde flaşörler kullanılır.

 

Yangın ihbar sistemleri  oteller kapalı diğer büyük alanlar çeşitli hammaddeler veya mamül mal bulunduran pamuk plastik ahşap  polyester kağıt vb  Depo fabrika  ateş alabilecek alanlar. Yanıcı parlayıcı madde gaz kaçağı riski bulunan yerler sanayi tesislerinden evlere kadar ihtiyaç olan her mekanda can ve mal güvenliğini yangına karşı erken uyarı sağlayarak koruyan sistemlerdir. Çeşitli  dedektörlerden oluşan sistemler aynı zamanda başka birkaç sisteme entegre olarak çalışabilir. Alarm anında havalandırmayı açabilir asansörü istenen yere getirip tekrar çalışmamasını sağlayabilir yangın söndürme sistemlerini devreye sokabilir vb  önlemlerin otomatik olarak alınmasına olanak tanır.

Yangın Alarm Sistemleri

İçeriği Görüntüleyebilmek için Adobe Flash Playerı yükleyin.

Get Adobe Flash player